سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
کلبه هنری
 
 
نزدیکترین مردم به درجه پیامبری، اهل دانش و جهادند . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله] 
»» روابط جنسی در یوگا

نگاه "یوگا" به مسائل جنسی!!

آسیب‏شناسی یوگا (بخش دوم)

 


درست است که در یوگا، غرق شدن در ارتباطات جنسی نکوهیده است و کسی که عنان غریزه جنسی خود را در اختیار ندارد، یک یوگی کامل محسوب نمی‌ شود، تا جایی که تبدیل شدن به یک سانیاسین که زندگی و اهل و عیال را رها کرده و در تجرد زندگی می‌کند، ارزش به شمار می رود.

 

 

 


 

یوگا

 

برخی گمان می‌کنند که یوگا مخالف آزادی جنسی است و از نظر ارتباطات آزاد جنسی، حریم و چهارچوب اخلاقی محدود کننده ای دارد و از این نظر با دستورات دین اسلام موافق است؛ اما باید بگوییم این نگاه اندکی خوش‏بینانه است و با مبانی یوگا سازگار نیست. یوگا را نه در ادعای بعضی از پیروان و حتی مربیان که در کتاب‏های اصیل یوگا باید شناخت. از این رو لازم است مبانی یوگا چه می‏گوید و جهان‏بینی یوگا چه اقتضا می‏کند.

 

امور جنسی در یوگا

یوگا در باب مسائل جنسی از آیین تانترا تأثیر پذیرفته است. بدون شک یکی از علل ناشناخته ماندن تانترا و بی توجهی محققان ادیان هند به این آیین، نگاه انحصاری مکتب تانترا، به جسم انسان و غرایز جنسی آن است. این آیین که در قرن چهارم میلادی شروع و در قرن ششم تثبیت شد، در حقیقت آخرین ورق از کتاب آیین های معنوی هند است. از نگاه هندوها، معنویت در تاریخ سیر نزولی دارد (هم‌چون اعتقادی که به ادوار جهانی و سیر تاریخ دارند) و آثار تانترا چون به عصر سقوط معنویت بشر مربوط است، دین عصر تاریکی نام گرفته است.( ادیان و مکاتب فلسفی هند، ج2، ص 710 به بعد)

در نگاه تانترا، چون انسان در عصر تاریکی، به گمراهی‌ها و پلیدی‌ها آلوده است و در لجنزار مادیات غوطه‌ور، ناچار باید آزادی خود را در همین منجلاب جست‌وجو کند و بنای معنویت خویش را در همین گرداب بنا نهد؛ پس لازم است از نیروی شگفت‌انگیز غریزه جنسی که محرک عصر تاریکی است، استمداد جوید. هر چند در آیین‌های باستانی هند، جسم انسان بزرگ‌ترین مانع صعود معنوی اوست، تانترا اهمیت جسم را در حد پرستش بالا می برد و آن را به معبد تبدیل می‌کند! به گونه‌ای که آورده‌اند:

بدون جسم نه تکاملی است و نه سعادتی ... اماکن متبرّکه در همین‌جا است ... هیچ محل زیارتی چون جسم خودم نیافتم.(همان، ص 711)

برخلاف آن‌چه مدّعیان یوگا می‌گویند، یوگا نه مکتبی روان‌محور است و نه مکتبی روح‌گرا، بلکه مسلکی است « تن محور»؛ زیرا یوگا این مبنا را از آیین تانترا گرفته و بدنامی آیین تانترا از این نظر چنان شهره است که مثَل گردیده است. یوگای اصیل (که البته یوگای ایران هم نمی‏تواند مبانی متفاوتی از یوگای هند داشته باشد) از نظر تقوای جنسی با حریم‏هایی که اسلام بین زن و مرد مشخص نموده ناسازگار است

 

آمیزش عبادی جنسی از مراسم‌های مهم عبادی تانترا است.( تاریخ جامع ادیان، ص 281) به‌طوری‌که درآثار مقدس تانترا گفته شده است:

یوگی، آزادی خویش را از همان کرداری که باعث می‌شود گروهی در جهنم بسوزند،به دست می‌آورد.(همان، ص 713)

رسیدن به وحدت، از راه آمیزش جنسی یکی از خطرناک‌ترین روش‌های ریاضت، مشهور به کندالینی یوگا است که در تانترا ابداع شده است. در منطق یوگا، بیش‌ترین توجه به این جسم فیزیکی معطوف می‌شود و همه مطلوب‌ها در همین جسم و نیروهای نهفته در آن جست‌وجو می‌گردد. بی‌دلیل نیست که بیش از هزار فن در یوگا صرف پرورش جسم و تربیت بدن می‌شود.

 

تقدس جسم در اسلام

در اسلام، به جسم توجهی ویژه شده و به نظافت و پاکی و سلامت وشادابی بدن، بسیار سفارش شده است؛ همه این‌ها بر این مبنا است که بزرگان دین، جسم را مرکب روح می‌دانند و اصالت را برای روح انسان قائلند که نفخه‌ای الهی و خلق ویژه خداوند است. جسم از این نظر که پایگاه روح و حامل آن می‌باشد، کرامت یافته است.

این ایده «همان کرداری که باعث می‌شود گروهی در جهنم بسوزند، یوگی آزادی خویش را از همان جا به دست می‌آورد» در منطق اسلام توهّمی بیش نیست. از نگاه اسلام، برای پرورش روح، دستوراتی همگانی ومشترک؛ عنوان اوامر ونواهی الهی تشریع شده است. اسلام نمی‌ پذیرد که بی‌بندوباری جنسی برای برخی گناه و برای بعضی عامل رستگاری باشد.هر چند طبق متون اسلامی، ممکن است زمینه های ژنتیکی و بستر‌های اجتماعی، باعث وجود گرایش‏های مثبت یا منفی در ساحت روح انسان شود،روح همه انسان‌ها برای تکامل و تعالی به دسته‌ای از اعمال و رفتارها نیاز دارند که نیاز مشترک همگان است. بدون این دسته از اعمال که در حکم اصول و زیربنای پرورش روح است، گرایش‌های فردی هر انسان، راه به کمال و سعادت نخواهد برد. این اعمال که «واجبات و محرمات» خوانده می‌شود، برآمده از خصوصیاتی فراگیر و مشترک در روح انسان‌هاست که باعث وضع دسته‌ای از قوانین مشترک،  برای سیر و تعالی روح گردیده است.  

پرواز روح

 

هر چند اصالت، مربوط به روح است، جسم و کالبد فیزیکی نیز از نگاه اسلام دارای تقدس است و از آن‌جا که محتوا و مظروف (روح)دارای شان ویژه ملکوتی و برخوردار از نفخة الهی است، ظرف و مَرکب روح هم باید پاک، الهی و مقدس باشد. منطقی نیست که ظرف از شأن ملکوتی تقدس، بی‌بهره باشد اما مظروف، خلق ویژة خداوند و دارای تقدس خاص در دستگاه خلقت باشد. با همین نگاه ملکوتی به جسم انسان است که دستورات متعددی درباره تغذیه، خواب، بهداشت، پوشش، طب و سلامت، در فقه اسلامی وارد شده و بر حفظ تقدّس جسم و طهارت آن گشته است. البته با وجود تمام آداب و سنت‌هایی که درباره پرورش جسم وارد شده، هیچ‌گاه در متون دینی، نگاه مستقل و اصیل به پرورش جسم مادی معطوف نشده است.

 

روابط جنسی در یوگا

درست است که در یوگا، غرق شدن در ارتباطات جنسی نکوهیده است و کسی که عنان غریزه جنسی خود را در اختیار ندارد، یک یوگی کامل محسوب نمی‌ شود، تا جایی که تبدیل شدن به یک سانیاسین که زندگی و اهل و عیال را رها کرده و در تجرد زندگی می‌کند، ارزش به شمار می رود، (درخت یوگا، آین‏گار، سید‏رضا جمالیان، انتشارات جمال الحق، ص 66) اما همین‌قدر که کسی بتواند از نظر جنسی ضبط نفس داشته باشد، اجازه دارد ضمن تسلط بر غریزه جنسی، ارتباط آزاد با دیگران داشته باشد، در یوگا چنین عملی مجاز است و محدودیتی ندارد؛ حتی اگر ارتباط با یک روسپی باشد!

جفت جنسی چه مرد باشد، چه زن، چیزی نیست که از آن استفاده کنند و سپس دور اندازند؛ بلکه موجودی است زنده که روحی انسانی دارد. این حتی در پیوند با روسپیان نیز درست است.(انرژی جنسی و یوگا، الیزابت هیچ، فرامرز جواهری‏نیا، انتشارات بدیهه، ص 71)

حتی اعمالی مانند خودارضایی که قبح آن در بسیاری از مکاتب بیان شده، در بعضی از منابع یوگا به جواز آن تصریح و گفته شده که اگر در زمان جوانی به صورت گاه‏گاهی انجام گیرد، منعی ندارد.(همان، ص 93)

نکته بسیار کلیدی در این باب آن است که هر چند در یوگا از عمل جنسی نوعی تقدیس به عمل آمده و از دست دادن منی را زیان‌بار می‌شمارند،( همان، ص8 و ص 163) در منابع اصلی یوگا هیچ تصریحی بر این که تقدس این عمل حتماً در آمیزش با همسر محدود می شود، نیامده، بلکه در یوگا مهم این است که این عمل را بتوان با نوعی مراقبه همراه نمود که بتوان به تعالی معنوی پرداخت.

در اسلام، به جسم توجهی ویژه شده و به نظافت و پاکی و سلامت و شادابی بدن، بسیار سفارش شده است؛ همة این‌ها بر این مبنا است که بزرگان دین، جسم را مرکب روح می‌دانند و اصالت را برای روح انسان قائلند که نفخه‌ای الهی و خلق ویژه خداوند است. جسم از این نظر که پایگاه روح و حامل آن می‌باشد، کرامت یافته است

 

جواز اعمال جنسی یوگا از یادگارهای تانترا است؛ از این‌رو، به گفته پدر یوگای ایران «یوگا قسمتی از تانترا است».(گنجینه‌ اسرار یوگا، ص 232) وی به این دلیل که این بخش از یوگا با مبانی دینی ما سازگاری ندارد و ممکن است باعث بدبینی مردم به یوگا شود، در نهایت فقط به یک توصیه بسنده می‌کند که این بخش از یوگا را می توانید نپذیرید و آن را با نگاه نقّادانه بخوانید: «کتاب هاتا یوگا، پرادیپیکا را که در آن آمده، اعمال جنسی جزء تانتریک و یوگا هم قسمتی از تانترا است، با نگاه منتقدانه و ذهن نقادانه بخوانید».( همان، ص 233)

 

نتیجه‏گیری

برخلاف آن‌چه مدّعیان یوگا می‌گویند، یوگا نه مکتبی روان‌محور است و نه مکتبی روح‌گرا، بلکه مسلکی است «تن محور»؛ زیرا یوگا این مبنا را از آیین تانترا گرفته و بدنامی آیین تانترا از این نظر چنان شهره است که مثَل گردیده است. یوگای اصیل (که البته یوگای ایران هم نمی‏تواند مبانی متفاوتی از یوگای هند داشته باشد) از نظر تقوای جنسی با حریم‏هایی که اسلام بین زن و مرد مشخص نموده ناسازگار است.

حمزه شریفی دوست       

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیاننوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » بانوی ایرانی ( پنج شنبه 92/6/21 :: ساعت 11:41 صبح )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اطلاعات هنری واژه هنر
مصاحبه با هنرمندان1
طراحی چهره.چشم
طراحی چهره.چشم
آموزش طراحی از جنسیت های مختلف (شیشه فلز چوب)
آموزش نقاشی
نقاشیهای خلاقانه و عجیب
آموزش طراحی
ژله آبرنگی
تولد نیم سالگی
روبوسی آبدار
عشق
نقاشی زیبا
نقاشی
هنرمندی که با گل رز شناخته می شود
[همه عناوین(78)][عناوین آرشیوشده]
 

>> بازدید امروز: 25
>> بازدید دیروز: 65
>> مجموع بازدیدها: 192160
» درباره من «

کلبه هنری
بانوی ایرانی
الهی به زیبایی سادگی+ به والایی اوج افتادگی+رهایم مکن جز به بند غمت +اسیرم مکن جز به آزادگی................................... آیدی اینستاگرام: alipoor8393@

» پیوندهای روزانه «

چرا تنها!!! [10]
تلاوت قران کریم [6]
بی معرفت [7]
حیا [5]
مرکز آفرینش های فرهنگی هنری [6]
تلاوت قران کریم [1]
سلام آخر [3]
خداحافظ تو [5]
به تو فکر کردم [4]
حس غریبی [5]
دعای توسل با صوت زیبا [4]
دلم گرفته [9]
مداحی مورد علاقه ام(2) [4]
قلب یخی [10]
کانون پرورش فکری [2]
[آرشیو(24)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها «
آموزش هنری[15] . زنگ تفریح[9] . آموزشی[6] . آشپزیهای خودم[6] . اخبار هنری[5] . کاردستی[3] . مذهبی[2] . خلاقیت و کاردستی[2] . دغدغه ها[2] . دلنوشته هنری[2] . آثار هنری خودم[2] . آآثار هنری خودم[2] . آثار هنرمندان ایرانی . آثار هنرمندان خارجی . ادبی.شعر . بیبلذ . زنگ تفریح . مذهبی هنری . مذهبی .فرهنگی . نقاشی و خلاقیت .
» آرشیو مطالب «
هنر اول
کارگاه حجم سازی
بز بز قندی امروزی شد
آموزش قدم به قدم ساخت گل رز با مقوا
اردیبهشت 92
گاهی به تو سر زدم
شعرهای ناگهانی
زنگ تفریح)(تصاویر جالب)
یادی از پدر مهربان امت
اخبار هنری
امل
چهل تلاوت برتر از قاریان جهان
حس بودنت
فیلم آموزش نقاشی 2
فیلم های آموزش نقاشی1
آموزش طراحی
روابط جنسی در یوگا
دیپلماسی فرهنگی- سینمایی دانشگاه هنر تهران
یک ترم احساس هنرمندی
برای نقاشی به چه وسیله هایی نیاز است؟
روانشناسی رنگ ها
نخستین فراخوان مسابقه نقاشی انجمن آلزایمر ایران با همکاری و داور
آموزش طراحی به صورت ساده
افزایش روزی
دستور عاشقی
طراحی های خودم (2)
جنبه پرواز
دو کلمه احساس
خاطرات دوران کودکی (1)
به یادت هستم
واژه های خیس
صایح امروزی لقمان حکیم به پسرش !
السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین
عید تون مبارک
شخصیت شناسی و نوع رنگ چشم:
آموزش نقاشی رنگ روغن منظره طبیعت + عکس
معرفی انواع مداد طراحی
نقاشی با مداد رنگی
یک اتفاق بی نظیر در تهران/عکس
مینیاتور
به سلامتی ....
او می آید
عجایب دنیا
آموزش طراحی با مداد از پایه
چشم انداز هنر و زیبایی شناسی در اندیشه و ...
تقدیم به پسرم امیر علی
حس بودنت
حدیث کساء
کاریکاتورهای خانه تکانی
شعر کوچه
نقاشی سبک کوبیسم .رنگ ویترای
حضرت فاطمه (س)
هنر مدرن و نقاشی کودکان
9 فایده برای نقاشی کشیدن کودکان
آشنایی با هنر انتزاعی
نقاشی های زیبا و دیدنی
قضاوت دیگران

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
خسته عشق
خورشید تابنده عشق
بلوچستان
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
آسمون آبی
در انتظار آفتاب
بوستــــــان ادب و عرفــان قـــــــرآن
لیلای بی مجنون
بی نشانه
وبلاگ شخصی حامد ذوالفقاری
سرچشمـــه فضیـلـــت ها ؛ امـــام مهــدی علیــه السلام
چشمـــه ســـار رحمــت
+++عشق الهی+++
دلدارا
امامزاده میر عبداله بزن آباد
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
گوهر کمال
پیامنمای جامع
کارشناس مدیریت دولتی
بنده ی ناچیز خدا
ارمغان تنهایی
محمدمبین احسانی نیا
مــــبــــلـــــــغ اسـلـــام
*bad boy*
رازهای موفقیت زندگی
سوره777
دل شکســــته
عشقی به پاکیه عشق شیرین و آبتین
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
گلستان معارف
شهریار کوچه ها
روی بال فرشته ها
من یک خبرنگارم ...
ترخون
دریایی از غم
در آغوش خدا
اســــرارِ وجـــود
sajadb.tk
تعمیرات تخصصی پرینترهای لیزری رنگی ومشکی وفکس وشارژکارتریج درمحل
بزرگترین سایت خنده بازار
عمارمیاندواب
نت سرای الماس
اس ام اس
profosor
دهکده کوچک ما
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
کلبه ی علی
I AM WHAT I AM
مجموعه اشعار الیکا یحیایی
سیرت پیشگان
دختر و پسرای ایرونی
غزلیات محسن نصیری(هامون)
*(: دنـیــــای مـــــــن :) *
hamidsportcars
آتیه سازان اهواز
آبـگــــــون
کشکول
دوستانه
دل نوشته های مائده
باکری میاندوآب
محبین
جـــــام غـــــزل
عرفان وادب
منتظران مهدی(عج)
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
خنده بازار 2
مشق عشق ناز
فرهنگی
آشنایی
خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا
بهار عشق
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
yazd
♬اصول و نوازندگی ویولن♬
منطقه آزاد
رضا ب.ی.م.ک.س.
ღ♥ღ من و تو ღ♥ღ
بلاغ مبین
تینا
صدای مردم نی ریز
♥ღردپای عشق♥ღ
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
پرواز تا خدا
بهترین دوست
کلوپ دختر پسرا (پونک)
سکوت عاری از صداست.
فقط خدا
I love you
*...بانو...*
fall in love
موهبت الهی
از یک انسان
بهترین ها
صداقت
ازما بهترون
کسب در آمد آسان از اینترنت
***می نوا ***
تک صلیب عشق
ترنم عشق
جک
آموزش گیتار ، خوانندگی ، سلف‍ژ ، آکورد ،تبلچر ، نت ، آرپژ ،جدید
آب زنید راه را ...
جوکستان
تو چی فکر می کنی
نوشتار

» صفحات اختصاصی «

» لوگوی لینک دوستان «
» طراح قالب «