سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
کلبه هنری
 
 
بارالها ! ... از هر لذّتی جز یاد تو، از هر آسایشی جز همدمی تو، از هر شادمانی ای جز نزدیکی به تو، و از هر کاری جز فرمانبری ات، از توآمرزش می خواهم . [امام سجّاد علیه السلام ـ در مناجات ذاکرین ـ] 
»» تکنیکهای نقاشی

 

هر اثر نقاشى شامل سه عنصر رنگ، زمینه و بَست مى‌باشد. بست، رنگدانه را به زمینه مى‌چسباند. مهارت یا تکنیک نقاشى همانا ترکیب و به‌کارگیرى صحیح این سه عنصر است. در نقاشى اغلب تکینک‌ها با سبک اشتباه مى‌کنند. در حالى‌که سبک کاربرد شخصى تکنیک یا شیوه? نقاش است. مهارت به تنهایى قابل آموزش است و از نظر نقاش تکنیک نامیده مى‌شود. مشکلات امروزه در ارتباط با تکنیک‌هاى نقاشى بخشى به خاطر معایب مواد و بخشى به‌دلیل پیشرفت‌هاى تاریخى تکنیک است. نقاشان گذشته طى مقالاتى نظرات خود را درباره? مصالح کارشان برجاى گذاشته‌اند ولى گاهى هم یافته‌هاى تجربى‌شان را به‌صورت راز براى خود پنهان نگاه داشته‌اند. هنر نقاش در طولِ دوران حیات خود با غیرت و وسواس از تکنیک خاص خود محافظت مى‌کرده است.
  رنگ روغن
این تکنیک نیاز به قلم‌موهاى تخت دارد و معمولاً روى بوم صورت مى‌گیرد. البته در مواردى روى کاغذ، مقوا، چوب و ... نیز بکار مى‌رود. در هر صورت باید پیش از آغاز بکار زمینه‌سازى آن انجام شود. رنگ‌هاى روغنى معمولاً به‌صورت رنگ‌هاى روغنى لوله‌اى هستند. لولهرنگ در دهه? 1860 به‌طور وسیع در دسترس نقاشان قرار گرفت. این تکنیک از مشهورترین تکنیک‌هاست. در این روش نقاش این امکان را دارد که با روى‌هم زدنِ ضربه‌هاى قلم‌مو رنگ‌ها را تغییر دهد. تکنیک رنگ روغن از سده? شانزدهم به بعد محبوبیت زیادى یافته است. در این روش دیر خشک شدن رنگ‌ها این امکان را فراهم مى‌کند تا رنگ‌ها را درهم بتوان محو نمود.
پس از پایان کار مى‌توان لایه? نازکى ورنى روى کار کشید. به این ترتیب هم اثر از نفوذ گردوغبار محفاظت مى‌شود و هم درخشندگى آن حفظ مى‌شود. البته این مرحله باید بعد از گذشت زمانى از اتمام کار صورت گیرد تا لایه‌هاى زیرین تابلو کاملاً خشک شده باشد.
  آبرنگ
در آبرنگ با رقیق کردن رنگماده مى‌توان سایه‌روشن‌هاى زیبایى ایجاد کرد و با ایجاد لایه‌هاى نازک درخشندگى را نشان داد. در این تکنیک زمینه? نقاشى اهمیت زیادى دارد. از نمونه‌هاى کار آبرنگ در دوران‌هاى گذشته، نقاشى‌هاى روى ابریشم در خاور دور است. کاربرد کامل‌تر آبرنگ در انگلستان بخصوص قرن هیجدهم متداول شد. در این روش گاه خطوط اصلى طراح با مداد یا قلم و مرکب مشخص مى‌شود و بعد به‌وسیله? آبرنگ تکمیل مى‌گردد و گاه از ابتدا با قلم‌مو و آبرنگ کار شروع مى‌شود. در این شیوه، کیفیاتى از مناظر و موضوعات را مى‌توان به‌وجود آورد که با تکنیک‌هاى دیگر امکان‌پذیر نمى‌باشد. آبرنگ‌ها به‌صورتى تیوپى یا قرص وجود دارند. در این روش از سفید استفاده نمى‌شود وسفیدى خود کاغذ به‌کار برده مى‌شود.
  اکریلیک
این تکنیک با رنگ‌هاى اکریلیک انجام مى‌شود که محلول در آب هستند و انعطاف‌پذیرى زیادى دارند و خیلى زود خشک مى‌شوند. این رنگ‌‌ها مقاومت خوبى دارند.
  پاستل
پاستل نوعى تکنیک خشک است که ویژگى بافت مخمل‌نما را دارد. اما خیلى زود کثیف مى‌شود و تحت تأثیر رطوبت و نور قرار مى‌گیرد. این تکنیک در قرن هیجدهم رایج شد. در پاستل رنگ‌ها قابل ترکیب نیستند و این عمل روى کاغذ زمینه و در حین کار صورت مى‌گیرد. از این‌رو تعداد رنگ‌هاى پاستل زیاد است.
در این تکنیک کاغذ مخصوص پاستل باید انتخاب شود و به‌دلیل حساس بودن این ماده رنگى پس از پایان کار باید از فیکسایتو استفاده کرد و بعد در قاب شیشه‌اى قرار داده شود و در این حالت اثر در فاصله‌اى اندک از شیشه قرار گیرد و به شیشه نچسبد.

 


  مداد رنگى
امکانات مدادهاى رنگى از ابتداى اختراع آن، نظر بسیارى از هنرمندان نقاش را به خود جلب نمود. بیشتر تصویرگران و طراحان تبلیغاتى از این ابزار ساده آثار ماندگارى بوجود آورده‌اند. روش مدادرنگى مى‌تواند با روش‌هاى دیگر مثل آبرنگ، گواش و غیره ترکیب شود. مداد رنگى کاربردهاى بسیار وسیعى دارد. از این ابزار مى‌توان براى طرح‌هاى مقدماتى و یا اثرى با تمام جزئیات بهره برد. این وسیله هم کاربرد طراحى دارد و هم کاربرد نقاشی. استفاده از این تکنیک نیاز به تجربه کافى دارد. به‌جز کاغذهاى صیقلی، بقیه کاغذها قابل استفاده در این تکنیک هستند.
گونه‌اى از مدادهاى رنگی، اصطلاحاً مدادهاى آبرنگى هستند که فضاهایى شبیه به آبرنگ را مى‌توان با آنها ایجاد نمود. در این روش با کمک قلم‌مو و آب اثر مداد رنگى محو مى‌شود و سبک و سیاق آبرنگ دیده مى‌شود ولى ردّ مداد رنگى همچنان به‌چشم مى‌خورد.
در نقاشى با مداد رنگى مى‌توان شیوه‌هاى متنوعى به‌کار برد؛ از جمله شیوه? خطی، سایه‌پرداز، شیوه? خراش و ... معمولاً از شیوه? خطى و سایه‌پردازى بیشتر استفاده مى‌شود.
  مداد شمعى
در این شیوه از مدادهاى شمعى که از موم یا سایر مواد قابل ذوب به همراه مواد رنگى ساخته مى‌شود، استفاده مى‌شود. چسبندگى این رنگ‌‌ماده روى کاغذ به مراتب بهتر از پاستل مى‌باشد.
  نقاشى دیوارى (فرسک)
تکنیک‌هاى رایج در نقاشى دیوارى به دو بخش تقسیم مى‌شود: نقاشى فرسک و نقاشى خشک. در تکنیک فرسک رنگ روى لایه تازه و خیس بکار مى‌رود. کلیه?‌ روش‌هاى دیگر نقاشى دیوارى که داراى چنین حالتى نباشند، تحت عنوان نقاشى خشک قرار مى‌گیرند. تکنیک‌هاى خشک براى فضاهاى داخلى به‌کار مى‌روند. چون مقاومت کافى در مقابل تغییرات جوى ندارند.
در فرسک مدت زمانى که نقاش مى‌تواند روى یک کار صرف کند محدود است. یکى از دلایلى که باعث شده فرسک کاربرد وسیعى نداشته باشد همین مانع است. ایتالیا بهترین و باارزش‌ترین فرسک‌ها را در خود جاى داده است. امروزه در ایتالیا تنها نقاشان متعلق به نسل گذشته با این شکل از هنر آشنا هستند.
در فرسک مواد رنگ با آب به‌صورت خمیر در مى‌آید، سپس رقیق مى‌شود تا آماده? استفاده شود. لایه? بیرونى که در واقع سطح کار است، ذرات رنگى را به هم مى‌چسباند و آهک آن را در خود حل مى‌کند و آنقدر سخت مى‌شود که بدون ویران ساختن سطح نگاهدارنده نمى‌توان آن را از بین برد. سطح از لایه آهکى تشکیل شده است. تمام آهک‌ها مناسب براى نقاشى دیوارى نیستند. تنها آهک سفید است که همه خواص لازم را براى این کار دارد. البته آهک‌هاى دولومى‌تیک و کلوخ آهکِ آبى بد نیستند.
کیفیت اندود فرسک در مرحله? اول به نوع مواد و انتخاب آنها و در مرحله? بعد به آهک و ماسه و نسبت این دو بستگى دارد.
نقاشى فرسک به مقدار رنگ کمى نیاز دارد و باید رنگ‌هایى را بکار برد که بالاترین قابلیت، ثبات نور و رنگ را داشته باشند. و این رنگ‌ها باید فاقد سنگ گچ و نمک محلول باشند. در مرحله? انتقال طرح به روى دیوار دو روش وجود دارد. در روش اول طرح روى مقواى کارتن منتقل شود و بعد در روى تمام خطوط طرح با وسیله‌اى نوک‌تیز سوراخ‌هاى ریزى ایجاد شود. سپس کارتن با استفاده از تخته‌هاى باریک به دیوار نصب شود. کیسه‌اى حاوى دوده تهیه و با مالیدن یا زدن این کیسه روى سوراخ‌ها اثر روى دیوار منتقل مى‌گردد.
در روش دیگر کارتن را روى ملاط تازه نصب مى‌کنند و تمام خطوط طرح توسط انتهاى دسته? گِرد قلم‌مو با فشار از روى کارتن مشخص مى‌شود.
نقاشى فرسک قابلیت‌هاى تکنیکى وسیعى دارد.
  کلاژ (تکه‌چسبانى)
کلاژ شیوه‌اى است که در آن مصالح مختلفى از قبیل مقوا، بریده روزنامه، پارچه، عکس، اشیاء و ... روى سطح بوم یا هر زمینه? دیگر چسبانده مى‌شود و یک ترکیب‌بندى ایجاد مى‌کند. به این ترتیب گاه روى زمینه? نقاشى شده قرار مى‌گیرد و آن را تکمیل مى‌کند و گاه به تنهایى بکار مى‌رود. نقاشان کوبیست و بعد دیگران این شیوه را بکار مى‌بردند.
  تمپرا
تمپرا شیوه‌اى است قدیمى در نقاشى که در آن ماده رنگى با ماده‌اى ژلاتینى که معمولاً زرده تخم‌مرغ یا زرده و سفیده است با آب مخلوط مى‌شود و روى زمینه? آماده شده بکار مى‌رفت در این شیوه رنگ‌ها بعد از خشک شدن روشن‌تر مى‌شوند.
امروزه رنگ‌هاى تمپرا در بازار عرضه مى‌شوند. این نوع نقاشى اگر به‌درستى انجام شود، بسیار پایدار است.
  نقاشى پشت شیشه
این نوع نقاشى از زمان‌هاى گذشته با شیوه‌هاى مختلف در هنرهاى مردمى بیشتر کشورها بکار رفته است. تاریخچه این نوع نقاشى در ایران به عهد صفویان باز مى‌گردد.

منبع: http://vista.irنوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » بانوی ایرانی ( سه شنبه 93/2/9 :: ساعت 7:44 صبح )

»» کاردستی گلدان با شیشه و کاموا

سلام دوستای خوب و مهربونم

امروز یک کاردستی زیبا درست می کنیم

با شیشه دلستر و کاموا یک گلدان خیلی زیبا درست می کنیم

 

برای این کاردستی زیبا به یک شیشه دلستر ، چسب چوب، قیچی و کاموا های رنگی نیاز داریم

شیشه را بردارید و ÷ایین آن را چسب چوب بزنید

حالا با یک رنگ کاموا شروع کنید دور شیشه رو رفتن

حالا رنگ کاموا رو عوض کنید

همین کار رو با رنگ های دیگه همین طور ادامه بدید

در پایان گلدان زیبایی خواهید داشت

حالا می تونید توش گل بذارید

 

منتخب از سایت خاله لیلانوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » بانوی ایرانی ( دوشنبه 93/2/8 :: ساعت 10:27 صبح )

»» طراحی های خودم

 

                         سلام. تصمیم گرفتم از این به بعد آثار هنریمو در وبلاگم قرار بدم.از زمان بچگی به نقاشی((دستورات قران است که تاکید می کند انسان باید از طریق هنر به فراسوی زندگی توجه نماید.
قران پدیده ها را دو جنبه می داند ...1-جنبه سود بخشی (جنبه ای که گذران زندگی را اسانتر میکند.)
2-جنبه زیبایی (جنبه ای ک غذای روحی ما را فراهم می کند..
 

 

هنر علم و معرفتی است باطنی که سرچشمه‌ای آسمانی دارد . زیبایی و آفرینندگی است، که با نوعی خودآگاهی عرفانی و درونی و جان هنرمند پیوند خورده است. درون هنرمند، پنجره‌ای به سوی جمال و کمال بی‌انتهای حق و روزنه‌ای برای دیدن نفس زیبایی هستی، گشوده می شود و آنچه را در جمال هستی می بیند، به زبان و قالب هنر، بیان می‌دارد. گوهر هنر ، تجلی شیدایی و مظهر زیبایی جان هنرمند است نسبت به جمال حق. هنر، لطیف‌ترین و ظریف‌ترین تجلی ادراک هنرمند و جلوه و تجلی صورت جهان هستی است که از عوالم برتر هستی و خیال برتر هنرمند سرچشمه گرفته است. هدف از راه اندازی این وبلاگ به اشتراک گذاردن این جلوه قدرت الهی است که دروجود همه انسانها به ودیعه نهاده شده است . گامی هر چند کوچک در جهت اعتلای روح الهی انسان و نیل به آرامش حقیقی...به مرور آثارم را به وبلاگ اضافه خواهم کرد.ان شا ء الله


 

http://a91.parsiblog.com/Files/af46ed901f8946789ca8f09c2e345ba0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای کشیدن طرحم از مداد b2 استفاده کردم خیلی کم رنگ طرح کلی را کشیدم(البته برای افرادی که مبتدی هستند توصیه می کنم طرح اصلی را تقسیم بندی کنند به صورت عمودی و افقی کادر طرح را از نصف خط بکشین و یک خط هم به صورت اریب از وسط رد کنید.)
سپس سعی کنید همون کادر را در کاغذی که برای طراحی انتخاب کردین پیاده کنید .حالا طرح کلی را بکشین.سپس برین سراغ جزییات حتما تمام چیزهایی که در تصویر می بینید را بکشین!!! 

یک اصل مهم در طراحی این هست که شما ابتدا فقط طرح مورد نظر را به صورت کلی رسم کنید بعد برین سراغ جزییات
وقتی طرح کامل شد شروع کنید خیلی کم رنگ سایه زدن.در آخر از کنته استفاده کنید و چاهایی که باید پر رنگ باشد را با کنته پر رنگ کنید....از محو کن هم حتما استفاده کنید . 

یادتون باشه حتما سایه ها رو کم رنگ بزنید بدلیل اینکه وقتی با کنته کار می کنید راحتتر می تونید سایه ها را پررنگ کنید.
اگر سوالی دارین در قسمت نظرات درج کنید تا در حد توانم راهنمایی کنم. 

 

نقاشی با مداد رنگی :

 

نقاشی روی شیشه :

http://varshadi.parsiblog.com/Files/56bd891975d0c00d636d1cf92f765e2f.jpg

http://varshadi.parsiblog.com/Files/e138bbaa15cafc4187fe4b2bd66139d3.jpgنوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » بانوی ایرانی ( چهارشنبه 92/6/20 :: ساعت 12:10 عصر )

»» هوای تازهبا کشیدن آه از دل

و ها کردن پنجره دل خوش کرده بودم

...

چند روزیست پنجره گشودم، هوای تازه آمده

نه نیازی به آه و نه نیازی به ها

...

باران ببار 

 

این نوشته ام توسط دبیر محترم پارسی بلاگ (کیمیای ناب ( حامدگودرزپور))در پیام رسان برگزیده شد....متشکرمگل تقدیم شمانوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » بانوی ایرانی ( دوشنبه 92/3/6 :: ساعت 10:27 صبح )

<   <<   6      
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اطلاعات هنری واژه هنر
مصاحبه با هنرمندان1
طراحی چهره.چشم
طراحی چهره.چشم
آموزش طراحی از جنسیت های مختلف (شیشه فلز چوب)
آموزش نقاشی
نقاشیهای خلاقانه و عجیب
آموزش طراحی
ژله آبرنگی
تولد نیم سالگی
روبوسی آبدار
عشق
نقاشی زیبا
نقاشی
هنرمندی که با گل رز شناخته می شود
[همه عناوین(78)][عناوین آرشیوشده]
 

>> بازدید امروز: 27
>> بازدید دیروز: 65
>> مجموع بازدیدها: 192162
» درباره من «

کلبه هنری
بانوی ایرانی
الهی به زیبایی سادگی+ به والایی اوج افتادگی+رهایم مکن جز به بند غمت +اسیرم مکن جز به آزادگی................................... آیدی اینستاگرام: alipoor8393@

» پیوندهای روزانه «

چرا تنها!!! [10]
تلاوت قران کریم [6]
بی معرفت [7]
حیا [5]
مرکز آفرینش های فرهنگی هنری [6]
تلاوت قران کریم [1]
سلام آخر [3]
خداحافظ تو [5]
به تو فکر کردم [4]
حس غریبی [5]
دعای توسل با صوت زیبا [4]
دلم گرفته [9]
مداحی مورد علاقه ام(2) [4]
قلب یخی [10]
کانون پرورش فکری [2]
[آرشیو(24)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها «
آموزش هنری[15] . زنگ تفریح[9] . آموزشی[6] . آشپزیهای خودم[6] . اخبار هنری[5] . کاردستی[3] . مذهبی[2] . خلاقیت و کاردستی[2] . دغدغه ها[2] . دلنوشته هنری[2] . آثار هنری خودم[2] . آآثار هنری خودم[2] . آثار هنرمندان ایرانی . آثار هنرمندان خارجی . ادبی.شعر . بیبلذ . زنگ تفریح . مذهبی هنری . مذهبی .فرهنگی . نقاشی و خلاقیت .
» آرشیو مطالب «
هنر اول
کارگاه حجم سازی
بز بز قندی امروزی شد
آموزش قدم به قدم ساخت گل رز با مقوا
اردیبهشت 92
گاهی به تو سر زدم
شعرهای ناگهانی
زنگ تفریح)(تصاویر جالب)
یادی از پدر مهربان امت
اخبار هنری
امل
چهل تلاوت برتر از قاریان جهان
حس بودنت
فیلم آموزش نقاشی 2
فیلم های آموزش نقاشی1
آموزش طراحی
روابط جنسی در یوگا
دیپلماسی فرهنگی- سینمایی دانشگاه هنر تهران
یک ترم احساس هنرمندی
برای نقاشی به چه وسیله هایی نیاز است؟
روانشناسی رنگ ها
نخستین فراخوان مسابقه نقاشی انجمن آلزایمر ایران با همکاری و داور
آموزش طراحی به صورت ساده
افزایش روزی
دستور عاشقی
طراحی های خودم (2)
جنبه پرواز
دو کلمه احساس
خاطرات دوران کودکی (1)
به یادت هستم
واژه های خیس
صایح امروزی لقمان حکیم به پسرش !
السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین
عید تون مبارک
شخصیت شناسی و نوع رنگ چشم:
آموزش نقاشی رنگ روغن منظره طبیعت + عکس
معرفی انواع مداد طراحی
نقاشی با مداد رنگی
یک اتفاق بی نظیر در تهران/عکس
مینیاتور
به سلامتی ....
او می آید
عجایب دنیا
آموزش طراحی با مداد از پایه
چشم انداز هنر و زیبایی شناسی در اندیشه و ...
تقدیم به پسرم امیر علی
حس بودنت
حدیث کساء
کاریکاتورهای خانه تکانی
شعر کوچه
نقاشی سبک کوبیسم .رنگ ویترای
حضرت فاطمه (س)
هنر مدرن و نقاشی کودکان
9 فایده برای نقاشی کشیدن کودکان
آشنایی با هنر انتزاعی
نقاشی های زیبا و دیدنی
قضاوت دیگران

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
خسته عشق
خورشید تابنده عشق
بلوچستان
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
آسمون آبی
در انتظار آفتاب
بوستــــــان ادب و عرفــان قـــــــرآن
لیلای بی مجنون
بی نشانه
وبلاگ شخصی حامد ذوالفقاری
سرچشمـــه فضیـلـــت ها ؛ امـــام مهــدی علیــه السلام
چشمـــه ســـار رحمــت
+++عشق الهی+++
دلدارا
امامزاده میر عبداله بزن آباد
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
گوهر کمال
پیامنمای جامع
کارشناس مدیریت دولتی
بنده ی ناچیز خدا
ارمغان تنهایی
محمدمبین احسانی نیا
مــــبــــلـــــــغ اسـلـــام
*bad boy*
رازهای موفقیت زندگی
سوره777
دل شکســــته
عشقی به پاکیه عشق شیرین و آبتین
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
گلستان معارف
شهریار کوچه ها
روی بال فرشته ها
من یک خبرنگارم ...
ترخون
دریایی از غم
در آغوش خدا
اســــرارِ وجـــود
sajadb.tk
تعمیرات تخصصی پرینترهای لیزری رنگی ومشکی وفکس وشارژکارتریج درمحل
بزرگترین سایت خنده بازار
عمارمیاندواب
نت سرای الماس
اس ام اس
profosor
دهکده کوچک ما
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
کلبه ی علی
I AM WHAT I AM
مجموعه اشعار الیکا یحیایی
سیرت پیشگان
دختر و پسرای ایرونی
غزلیات محسن نصیری(هامون)
*(: دنـیــــای مـــــــن :) *
hamidsportcars
آتیه سازان اهواز
آبـگــــــون
کشکول
دوستانه
دل نوشته های مائده
باکری میاندوآب
محبین
جـــــام غـــــزل
عرفان وادب
منتظران مهدی(عج)
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
خنده بازار 2
مشق عشق ناز
فرهنگی
آشنایی
خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا
بهار عشق
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
yazd
♬اصول و نوازندگی ویولن♬
منطقه آزاد
رضا ب.ی.م.ک.س.
ღ♥ღ من و تو ღ♥ღ
بلاغ مبین
تینا
صدای مردم نی ریز
♥ღردپای عشق♥ღ
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
پرواز تا خدا
بهترین دوست
کلوپ دختر پسرا (پونک)
سکوت عاری از صداست.
فقط خدا
I love you
*...بانو...*
fall in love
موهبت الهی
از یک انسان
بهترین ها
صداقت
ازما بهترون
کسب در آمد آسان از اینترنت
***می نوا ***
تک صلیب عشق
ترنم عشق
جک
آموزش گیتار ، خوانندگی ، سلف‍ژ ، آکورد ،تبلچر ، نت ، آرپژ ،جدید
آب زنید راه را ...
جوکستان
تو چی فکر می کنی
نوشتار

» صفحات اختصاصی «

» لوگوی لینک دوستان «
» طراح قالب «